Zakamieniony imbryk to problem wielu domostw z twardą wodą. I choć w sklepach można znaleźć profesjonalne preparaty, które ułatwiają pozbycie się uciążliwego osadu, wiele osób preferuje naturalne sposoby, które z usuwaniem zanieczyszczeń radzą sobie równie dobrze jak detergenty. Jedną z najpopularniejszych metod jest czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym. Sprawdź, jak przy jego użyciu skutecznie odkamienić dzbanek i pożegnać uciążliwy problem kamiennego nalotu.
Nalot z kamienia – zmora właścicieli czajników
Wytrącający się na dnie naczyń kuchennych osad, popularnie nazywany kamieniem, to efekt wysokiej zawartości magnezu oraz wapnia w wodzie używanej w gospodarstwie domowym. Problem twardej wody dotyka wielu polskich domów, zarówno w dużych miastach, jak i na prowincji. W efekcie, na dnie dzbanka często możemy zauważyć pływające białe cząstki, a przyrządzane w nich napoje nabierają nieprzyjemnego smaku oraz zapachu. Nawet wykonywanie częstego czyszczenia czajników może okazać się bezskuteczne jeśli nie zastosujesz środka, który potrafi odkamienić ich wnętrza. Nie musisz jednak sięgać po detergenty, gdyż zaskakująco skuteczne okazuje się zastosowanie kwasku cytrynowego.
Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?
Spośród wielu domowych metod na usuwanie zanieczyszczeń z kamienia to właśnie doskonale znany wszystkim proszek, dodawany do napojów, ciast, sosów czy przetworów, cieszy się największą popularnością. Jak odkamienić czajnik, wykorzystując kwasek cytrynowy? Cała procedura trwa kilka godzin, jednak po jej przeprowadzeniu wnętrze dzbanka wygląda jak nowe – zdecydowanie warto więc skorzystać z metody znanej i praktykowanej przez nasze mamy oraz babcie.
Czyszczenie czajnika kwaskiem krok po kroku
Produkt sprzedawany jest w saszetkach - najczęściej po 20, 25 lub 50 gramów. Już jedna torebka, której cena waha się od 1,50 do 4 zł, wystarczy do przeprowadzenia skutecznego czyszczenia czajnika kwaskiem i usunięcia białego osadu z dna i ścianek naczynia.
Zawartość przesyp do dzbanka, a następnie wlej do niego wodę. Tak przygotowaną mieszaninę zagotuj i pozostaw na kilka godzin. Substancje zawarte w produkcie skutecznie rozpuszczą osad, dzięki czemu wnętrze urządzenia będzie czyste i wolne od uciążliwego zapachu. Po wszystkim wystarczy kilkakrotnie przegotować czystą wodę, by pozbyć się resztek mieszanki.
Wiesz już, jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym. Jeśli jednak nie masz pod ręką proszku, możesz dodać do wody sok z połówki cytryny. Wyciśniętym owocem natrzyj ścianki imbryka – dzięki temu czyszczenie będzie jeszcze skuteczniejsze.
Kamień w czajniku to nie tylko wizualny problem
Warto zdawać sobie sprawę, że kamienny osad nie tylko źle wygląda i psuje smak naszych ulubionych napojów. Używanie twardej wody jest szkodliwe dla zdrowia oraz sprzętów AGD, które zużywają więcej prądu, skracając swoją żywotność. Czajnik z gwizdkiem lub elektryczny, którego nie będziesz regularnie odkamieniać kwaskiem cytrynowym bądź innym sposobem, po kilku miesiącach użytkowania może nadawać się już tylko do wymiany.